1. Indeks
  2. Moduły
  3. METEO stacja pogodowa

METEO stacja pogodowa

Dane techniczne

Napięcie zasilania modułu
11-16V DC

Pobór prądu (bez czujnika deszczu)
20 mA

Wejście dla czujników 1-Wire
tak

Wejście na czujnik deszczu
tak (detekcja masy)

Wymiary

Szerokość
272 mm

Wysokość
108 mm

Grubość
132 mm

Charakterystyka ogólna

Moduł METEO jest elementem systemu Ampio SmartHome. Jednostka zewnętrzna posiada interfejs RS-485, i komunikuje się za pomocą protokołu MODBUS RTU. Daje to możliwość wykorzystania jej do integracji z większością systemów BMS dostępnych na rynku.

W zestawie z urządzeniem znajduje się również jednostka wewnętrzna stanowiąca interfejs komunikacyjny konwertujący magistralę stacji zewnętrznej do magistrali Ampio SmartHome.

W związku z tym, iż stacja pogodowa montowana jest w miejscu wyeksponowanym na promienie słoneczne, pomiar temperatury z czujnika wbudowanego- podczas nasłonecznienia, odbiega od temperatury rzeczywistej. Aby umożliwić pomiar temperatury w miejscu zacienionym przewidziane zostało wejście na dodatkowy czujnik temperatury typu DS-18B20.

Dzięki jego pomiarom możliwe jest wykonanie zależności od warunków pogodowych, np.: zamykanie rolet, podnoszenie żaluzji fasadowych podczas silnego wiatru, zamykanie okien dachowych w czasie deszczu itp.

Dane o temperaturze będą wysyłane do magistrali CAN i na ich podstawie możemy zdefiniować określone zdarzenie dla innych modułów systemu (np. opuszczenie rolet gdy temperatura przekroczy zadana wartość).

Przykładowe zastosowanie

Urządzenie zewnętrzne mierzy szereg parametrów pogodowych
wymienionych poniżej:

  • ciśnienie
  • prędkość wiatru
  • temperatura
  • jasność
  • wilgotność

Poza tym możliwe jest podłączenie dwóch dodatkowych czujników,
dla których przeznaczone są dedykowane wejścia:

  • czujnik opadów deszczu
  • czujnik temperatury DS-18B20

Montaż

Czujnik należy zamontować tak by jego pomiar nie był obarczony błędem spowodowanym nasłonecznieniem Do zasilania modułu wymagane jest napięcie stałe z zakresu 11-16 V.

Programowanie

Programowanie modułu odbywa się za pomocą specjalnego programatora MPROG-1 oraz programu Ampio SmartHome konfigurator CAN. Dzięki niemu możemy skonfigurować, w jaki sposób moduł ma reagować na wejścia oraz sygnały z magistrali CAN.

Wymiary modułu

Wymiary podane są w mm.

Kliknij, aby powiększyć i otworzyć w nowej zakładce.

Schemat podłączenia

Kliknij, aby powiększyć i otworzyć w nowej zakładce.
Numer dokumentuWersjaData opublikowania
PO-491.027 kwiecień 2021

Powiązane artykuły